Ekonomi

Almanya vatandaşları için Çin’e BioNTech aşısı gönderdi

Almanya’nın Pekin Büyükelçisi Patricia Flor, Çin anakarasındaki Alman vatandaşlarının önümüzdeki haftalarda BioNTech aşısından yararlanabileceğini duyurdu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un geçtiğimiz ay Pekin’e yaptığı ziyarette anakarada kullanımına onay verilmeyen aşının Alman vatandaşlarına sınırlı uygulanması konusunda anlaşmaya varıldı. Scholz, sınırlı kullanım onayının aşının yaygın kullanımına yönelik ilk adım olmasını dilediğini belirtti.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit yaptığı açıklamada aşıları taşıyan uçağın Pekin’e ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Çin’de kullanılan ilk ithal aşı

Türk bilim insanı Uğur Şahin’in kurduğu BioNTech şirketinin geliştirdiği aşı, Çin anakarasında kullanılan ilk ithal aşı olacak.

Çinli şirketler Sinopharm, Sinovac ve CanSino Biotech’in ürettiği aşılar dışında şimdiye kadar Kovid-19 aşılarının kullanımına Çin anakarasında onay verilmedi.

Çin’de üretim ve dağıtım hakları Fosun Pharma’ya ait olan aşı, anakarada kullanılmazken, Çin’in Hong Kong ve Makao Özel İdari Bölgeleri ile Çin ile egemenlik anlaşmazlığı içinde olan Tayvan’da uygulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu