Haber

Bartın’dan afet bölgesine giden UMKE ekibi, canlara umut olmanın buruk sevincini yaşadı.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde de çalışmalara katılan Bartın Ulusal Tıbbi Kurtarma (UMKE) grubu, enkaz altında kalanlara yardım etmenin acı sevincini yaşıyor.

İl Sağlık Müdürlüğü ile uyum içinde bölgeye giden 53 kişilik gönüllü sağlık ekibi, Nurdağı’ndaki çalışmalarda 17 kişinin enkazdan kurtarılması için yardım etti. Ekip üyelerinden bazıları çalışmalarını tamamlayarak şehre döndü.

Bartın UMKE ve Afet Birim Sorumlusu Yalçın Yurdusev, afetten yaklaşık 1 saat sonra ilk olarak 6 kişilik ekiple yola çıktıklarını söyledi.

Kahramanmaraş Göksun’dan geçerken katıldıkları kurtarma çalışmasında 4 kişiyi çıkarmayı başardıklarını belirten Yurdusev, “Daha önce birçok afete katıldım ama Nurdağı çok kötüydü, terk edilmiş bir şehir manzarası vardı. Çaresizdi. Birçok enkaza müdahale edilmesi gerekiyordu. Yere inmeye çalışıyordu.” dedi.

Hemen jandarma ekipleriyle çalışmaya başladıklarını kaydeden Yurdusev, “48’inci ve 72’nci saatlerde canlı olarak çıkardık. Bu bizde buruk bir sevinç yarattı. Damar yolu açıp boyunluk takmak bizim için önemliydi. Enkazın altında bir kişinin kolunu görsek bile.” söz konusu.

Yurdusev, bölgede kaldıkları 6 gün boyunca 17 kişiyi enkazdan kurtardıklarını bildirdi.

Malatya’daki ailesinin yerine yardıma ihtiyacı olanların yanına koştu.

Gönüllü sağlık çalışanı Uğur Dinç, deprem haberini aldıktan sonra Malatya’daki ailesinin herhangi bir kayıp yaşamadığını öğrendiğini söyledi.

Ailesi müsait olduğu için çalışmalara katılmayı tercih ettiğini ifade eden Dinç, “Ailem sokakta kaldı ama bu diğer insanlara yardım etmekten daha önemli değildi.” sözünü kullandı.

Nurdağı’nda jandarmayla birlikte çalışırken arama kurtarma köpeğinin yaralandığını kaydeden Dinç, “Operasyon sırasında sağ arka bacağında büyük bir kesik oluştu ve kanaması vardı. Acil travma ünitesinde olduğum için acil servise götürüldüm. dikişleri attı. Köpek daha sonra arama kurtarma operasyonuna geri döndü.” şeklinde konuştu.

UMKE gönüllüsü Yiğit Kerrar Yılmaz, oldukça üzücü anlar yaşadıklarını ifade ederek, “Duyduğumuz bir kazada anne, çocukları kurtarmak için üstlerine saklandı ancak 2 çocuk hayatını kaybetti. O an moralimiz bozuldu. bitkin. Ama anne babayı canlı görmek çok etkilenmişti. Anlatması imkansız.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu