Ekonomi

BOJ negatif sonun ardından temkinli faiz artırımlarına hazırlanıyor

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ), Başkan Kazuo Ueda’nın liderliğinde, negatif faiz oranlarının bu bahar sona ermesinin ardından para politikasını kademeli olarak normalleştirmeye doğru ilerlemesi bekleniyor.

Merkez Bankası’nın eski yöneticilerinden Hideo Hayakawa Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ueda’nın BOJ yönetim kurulu üyesi olarak geçmişteki deneyimlerine ve temkinli yapısına dayanarak politika duruşunu ayarlamada muhtemelen bilinçli davranacağını belirtti.

BOJ’un en üst düzey ekonomisti olarak da görev yapan Hayakawa, Ueda’nın bankanın deflasyon endişeleri hafifleyene kadar sıfır faiz oranlarını sürdürmeyi taahhüt eden ileriye dönük yönlendirmeyi benimsemesindeki rolünü vurguladı.

Bu tarihsel bağlam, Ueda’nın BOJ’un mevcut politika çerçevesini, kısa vadeli bir faiz oranı hedefini gelecekteki para politikası yönüyle eşleştirerek daha geleneksel bir çerçeveye dönüştürebileceğini gösteriyor.

Hayakawa’ya göre, negatif faiz oranı politikasını sona erdirdikten sonra BOJ’un daha fazla politika normalleştirmesine gitmeden önce enflasyona göre ayarlanmış reel ücretler üzerindeki etkiyi değerlendirmek için bekle ve gör yaklaşımını benimsemesi bekleniyor. Merkez bankası şu anda kısa vadeli faiz oranlarını -%0,1 olarak belirliyor ve borsa yatırım fonları (ETF’ler) gibi riskli varlıkları satın almanın yanı sıra 10 yıllık tahvil getirisini sıfır civarında hedefliyor.

Kaynaklar, Cuma günü açıklanacak olan büyük firmaların ücret görüşmelerine ilişkin ön anketin güçlü sonuçlar vermesi halinde BOJ’un önümüzdeki hafta negatif faiz politikasından çıkmayı değerlendireceğini belirtiyor. Bu hamle BOJ’un kapsamlı teşvik programından önemli bir sapma anlamına gelecek ve Japonya’nın 2007’den bu yana ilk faiz artışına işaret edecek.

Negatif faizler aşamalı olarak kaldırıldığında BOJ, tahvil getiri tavanını kaldırmayı ve ETF’ler gibi riskli varlıkları satın alma çerçevesini sona erdirmeyi planlıyor. Bu strateji, büyümeyi desteklemeyi ve sürdürülebilir %2 enflasyon hedefine ulaşmayı amaçlayan merkez bankasının para politikasına yaklaşımındaki daha geniş bir değişimi yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu