Ekonomi

Borsa İstanbul, Beş Şirketin Hisselerine İlişkin Tedbir Kararı Aldı

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi haftaya düşüşle başladı ve BIST endeksi yüzde 2,2 düşüşle 5 bin puanın altına geriledi. Borsada yaşanan düşüş ve satışların devam etmesi üzerine Borsa İstanbul, 5 şirketin hisselerine ilişkin tedbir kararı aldı.

Dün düşüş trendini yedinci işlem gününe taşıyan BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,35 kayıpla 4.976,55 puandan tamamladı. Borsadaki düşüş bugün de devam ediyor. Sabah ilk açılışta yükselen borsa dalgalanarak düşüşe geçti. Alınan tedbirler kapsamında Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklama şöyle:

Volatilite Bazlı Önleme Sistemi kapsamında Teşebbüs Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret AŞ, (GESAN), İstikrar Yatırım Holding AŞ, (DENGE), Söktaş Dokumacılık Sanayi ve Ticaret AŞ (SKTAS), Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi ve Yatırımlar A.Ş. (TEKTU) 01 Şubat 2023 (seans başı) tarihinden 28 Şubat 2023 (seans sonu) tarihine kadar açığa satış ve kredi işlemlerine bahis yapılamamaktadır.

Euro Menkul Değer Yatırım İştiraki AŞ (EUYO) payları 01 Şubat/2023 (seans başı) tarihinden 28 Şubat 2023 (seans sonu) tarihine kadar talimat paketi tedbiri ile işlenecektir.

Emir paketi tedbiri, ‘piyasa emrinin ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması’, ’emir iptali, emir boyutunun küçültülmesi ve emir fiyatının bozulmasının yasaklanması’ ve ’emir toplama bilgilerinin yayınlanmasının kısıtlanması’ uygulamalarını kapsıyor.

Halihazırda ilgili payda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler (açığa satış ve kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri), emir paketi tedbirlerinin uygulandığı dönem boyunca devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu