Haber

Bu ilçede tüm öğrenciler bir saatliğine engelli oldu

Bu ilçede tüm öğrenciler bir saatliğine engelli oldu

Sivas’ın Akıncılar kaymakamlığı, engelli bireylerin yaşadığı zorlukların daha iyi anlaşılabilmesi için örnek bir projeye imza attı

İlçede bulunan tüm öğrenciler bir saatliğine görme engelli, işitme engelli ve yürüme engelli olarak engelli bireylerle empati kurma imkanı buldu

SİVAS – Sivas’ın Akıncılar kaymakamlığı, engelli bireylerin yaşadığı zorlukların daha âlâ anlaşılabilmesi için örnek bir projeye imza atarak ilçede bulunan tüm öğrencilerin bir saatliğine engelli bireyler üzere hissetmelerini sağladı.

Sivas’ın Akıncılar ilçesi Kaymakamı Tarık Safa Kahveci, engelli bireylere hassas bir toplum oluşturulması ismine enteresan bir projeye imza attı. Kahveci, ilçede eğitim gören tüm öğrencilerin engelli bireyler ile empati kurmalarını sağlamak için tekerlekli sandalye, göz bantları ve kulaklıklar temin etti. Öğrenciler bu araç ve gereçleri kullanarak bir saatliğine de olsa yürüme, görme ve işitme engelli bireyler üzere hissetme imkanı buldu.

Bir saatliğine engelli oldular

Tekerlekli sandalyeler ile okul içerisinde bir saat geçirmeye çalışan öğrenciler bir epey zorlandı. Okullarının kütüphanelerine giren öğrenciler üst raflardaki kitaplara uzanamadı. Sınıflarında sıralarına ulaşmakta zahmet çekti, yemekhanede yemeklerini alıp masalarına geçmeleri adeta onlar için imkansız bir hal aldı. Göz bantları ile el sanatları dersine giren öğrenciler ise ellerindeki kilimleri dokuyamadı. Kulaklıkları takarak arkadaşlarıyla bağlantı kurmaya çalışan öğrenciler kederlerini anlatmayı beceremedi. Pürüzleriyle karşıdan karşıya geçen, bankamatikten para çekmeye çalışan ve bakkaldan alışveriş yapmak isteyen öğrenciler, engelli bireylerin okul dışında yaşadıkları zorlukları da teğe bir hissetme imkanı buldu.

Öğrenciler, yaşadıkları deneyim ile engelli bireylerin karşı karşıya kaldıkları zorlukları daha düzgün anladıklarını belirterek onlarla ilgili yapabileceklerinin farkına vardıklarını söylediler.

Hedef bu şuuru gelecek jenerasyonlara taşımak

Projeleriyle ilgili açıklama yapan Akıncılar Kaymakamı Tarık Safa Kahveci, 497 öğrenciyle yaptıkları çalışmayla 40-50 yıl sonra 30-40 bin şahsa bu şuuru taşımayı amaçladıklarını belirterek, “Akıncılar kaymakamlığı olarak bu projeyi geliştirdik. ‘Farkındaysan engeller yok olur’ ismi altında başlattığımız bu projeyle ilçemizde tahsil gören 497 öğrencimizin 1 saatlerini tekerlekli sandalyeyle birlikte, bir saatlerini atış poligonlarında kullanılan kulaklıklarla birlikte bir saatlerini de göz bantlarıyla geçirmelerini diledik. Tekerlekli sandalyeleri kullanan öğrencilerimiz yaya geçitlerinde park edilen bir aracın görme engelli vatandaşlarımıza çıkarttığı zorluğu, göz bandı takan bir öğrencimiz alış veriş yaparken yaşanan zorlukları birebir yaşayarak görmüş oldu. Biz ilçemizde gerçekleştirdiğimiz bu projeyle 497 öğrencimize hitap ettik. İnanıyoruz ki 20 yıl sonrasının anne ve babaları olarak 5 bin şahsa tahminen de 40-50 yıl sonra 30-40 bin şahsa hitap etmiş olacağız” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu