İş

Çin’in ekonomi danışmanlarına göre büyüme hedefi yüzde 5’ten az olmamalı

Çin’in danışma organı Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) üyesi ekonomistler, ülkenin yıllık büyüme hedefinin yüzde 5’in altında olmaması gerektiğine dikkati çekti.

Ekonomi ve finans haberleri servisi Caixin’in düzenlediği foruma katılan ÇHSDK Ekonomik İşler Komitesi Lider Yardımcısı Liu Şicin, ülke iktisadının Kovid-19 salgının akabinde son 3 yılda potansiyelinin altında büyüme kaydettiğini belirterek büyümenin tekrar uygun bir düzeye çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Gayrımenkul dalını canlandırmaya yönelik önlemlerin ve Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin ekonomik toparlanma için uygun şartları yaratacağına inandığını tabir eden Liu, 2023 için büyüme maksadının yüzde 5’in altında olmaması gerektiğini dile getirdi.

Liu, bu yıl gayri safi yurt için hasılada (GSYH) yüzde 3,5 civarında artışın tahmin edildiğini, 2020’deki yüzde 2,2 ve 2021’de yüzde 8,1’lik artışların akabinde üç yılın ortalamasının yüzde 5’in altında kalacağına işaret ederek büyüme ortalamasının yüzde 5-5,5 düzeyine çıkarılması gerektiğine işaret etti.

ÇHSDK Daimi Komitesi üyesi olan ekonomist Yang Veymin de ülkenin ekonomik kalkınmasının önündeki en büyük riskin büyümenin çok yavaşlaması olduğunun altını çizerek, büyüme oranının yine makul seviyeye çıkarılması için siyaset maksatları ortasında istikrarın kurulması gerektiğini vurguladı.

Yang, büyümeyi teşvik için mahallî idarelere daha fazla hareket alanı sağlanması, siyasi belirsizliklerin giderilmesi ve özel bölümün beklentilerinin karşılanması gerektiğini belirtti.

Salgın önlemleri ekonomik beklentileri düşürüyor

Çin’de bu yıl bahar aylarında başta ülkenin en büyük kenti Şanghay olmak üzere büyük nüfusu barındıran, kritik sanayi ve iş kollarına ev sahipliği yapan şehirlerindeki Kovid-19 kısıtlamalarının ekonomi üzerindeki etkisi belirgin şekilde hissedilmişti.

Birçok sahada ölçülen ekonomik performans, Kovid-19 salgınının ilk aylarından bu yana en düşük seviyelere gerilemişti.

Omicron’un bulaşıcılığı yüksek alt varyantlarının yayılmasıyla sonbaharda ülkede olay sayısı artarken, ekonomik faaliyetleri sekteye uğratan salgın önlemlerinin son çeyrekte değişeceğine dair işaret görülmemesi, ekonomik beklentileri ve itimadı olumsuz etkiliyor.

Çin iktisadı 2022’in birinci üç çeyreğinde yüzde 3 büyüme kaydederken, sonbaharla birlikte Kovid-19 hadiselerinden artış ve dış şartların da berbatlaşması nedeniyle hükümetin bu yıl için yüzde 5,5 civarında olmasını öngördüğü büyüme gayesine ulaşılıp ulaşılamayacağı belirsizliğini koruyor.

Çin, Kovid-19 salgınına karşı olayları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler dalındaki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu