Yaşam

“CUMHURİYETİN 100’Ü” Sergisi Memorial Bahçelievler’de…

Cumhuriyetin 100. yılında Memorial Sağlık Grubu lojmana ev sahipliği yaptı. “CUMHURİYETİN 100’Ü”Adı verilen fotoğraf standı, 26 Ekim Perşembe günü düzenlenen lansmanla Memorial Bahçelievler Hastanesi Sanat Galerisi’nde ziyaretçilere açıldı.

Stand, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin dört bir yanına yaptığı geziler ve günlük yaşamından kesitlerle tarihe ayna tutuyor; 57 yıllık ömrünün her nefesini ülkesi için harcayan, son nefesine kadar azim ve azimle yeni bir ülke kuran Atatürk’ün 1915’ten 1937’ye kadar az bilinen fotoğraflarını tarihin derinliklerinden günümüze taşıyor. .

“Beni Türk doktorlara emanet edin!”

Ulu Önder’in tarihi fotoğrafları ve kendi el yazısıyla yazdığı belgelerden oluşan stanttaki en değerli detaylardan biri de onun sağlıkla ilgili dikkat çekici sözleri… Atatürk’ün, “Devlet olma iddiasında olan siyasi örgütlerin ilk görevi halkının sağlığı ve dirliğidir.”Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık’ın arşivi, onun sözlerine dayanarak Gazi Mustafa Kemal’in sözleriyle sağlığa verdiği değeri yansıtıyor.

Sanatseverler, 26 Ekim – 20 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında Memorial Bahçelievler Hastanesi Sanat Galerisi’nde yer alan “Cumhuriyet’in 100’ü” standını ziyaret edebilir; Türkiye’nin 100 yıllık tecrübesini keşfedecek, Cumhuriyetin ilanından önceki Atatürk dönemine dair izlenimler edinecek, Cumhuriyet sonrası günlük hayatından kesitlere tanıklık edecek.

 

“CUMHURİYETİN 100’Ü” STAND BASKI:

Araştırmacı-Koleksiyoner

Necmettin Özçelik

Proje Sanat Danışmanı

Hatice Akat – Sanatçı

Atatürk’ün Sağlık Kaynakları ve Bilgileri Hakkında Söyledikleri

Prof. Dr. Ahmet Saltık

Proje Üreticisi ve Envanter Çalışmaları

Zuhal Ceran

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

kemer-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu