Ekonomi

Dereyi kirleten fabrikaya ceza kesildi

Dereyi kirleten fabrikaya ceza kesildi

ADANA -Adana’nın Kozan ilçesindeki Deliçay Deresi, fabrika atıklarından dolayı siyah ve mor renkte aktı. Yapılan incelemenin ardından dereyi kirleten fabrika tespit edilerek para cezası kesildi.

Kozan’da Organize Sanayi Bölgesi yakınında bulunan Deliçay Deresi siyah ve mor renkte akarken vatandaşlar ilgili makamlara şikayette bulundu. Vatandaşlar ve çevre örgütleri, Organize Sanayi Bölgesi’nden dere yatağına bırakıldığı iddia edilen atıkların sıkı kontrol altına alınmasını isterken, daha önce dere yatağında bulunan kurbağa, kaplumbağa, balık gibi canlıların artık yaşamadığını iddia etti. Vatandaşlar, özellikle yaz aylarında derenin sıklıkla siyah ve mora dönmesinden sonra kokunun durmadığını söyledi.

Kozan’da küçük sanayi esnafı Mustafa Yeğenoğlu, “Özellikle yaz aylarında kokuyu durduramıyorsunuz. Defalarca şikayet ettik, dilekçe verdik, örgütten geldiği söyleniyor, biz bırakmadık diyorlar” dedi. Birkaç gün mavi akıyordu, öncesinde beyaz akıyordu. Bugün rengi biraz açıldı. Yazın daha da kötü oluyor.”

Esnaf Mahmut Çelik, “5-6 ay önce burada zeytinyağı kokusu vardı ve akıntı siyahtı. Mahallenin organize sanayisinin bir parçası, tüm atıklar buraya geliyor. Defalarca şikayet ettik ama biz de şikayet ettik. Sonuç alınamıyor, akış hep kirli.”

Kozan TEMA Vakfı önceki temsilcisi Derya Deniz, bölgede sürekli şikayetlerin ve kirliliğin gözlemlendiğini kaydederek, “Daha önce de defalarca tepkiler gösterildi ancak 10 yıldır bu konuya bir çözüm bulunamadı. Bizce bu soruna çözüm bulunamadı.” Organize Sanayi Bölgesi’nde 2011’den sonra faaliyetlerini artıran fabrikalardan biri. Tabii buralarda da fabrikalar var.” Fabrikaların Kozan ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak şekilde üretmesi ve üretimi artırması gerekiyor ancak bunların yasal sınırlar içerisinde olması gerekiyor. Tüm fabrikalar çevre kirliliğine karşı her türlü önlemi almalıdır. Canlı çeşitliliği çok fazladır. Kaplumbağa ve kurbağaların biyolojik çeşitliliğine sahip bir dere var. Bu kirlilik çok artıyor ve hatta onunla temas eden otlar bile kuruyor. Yetkililerden gerekli kontrollerin yapılmasını ve çevre dostu üretimin sağlanmasını istiyoruz” dedi.

“Şirket tespit edildi ve para cezasına çarptırıldı.”

Kozan OSB Müdürü Fatih Aydın, gerekli incelemelerin başlatıldığını ve ilk incelemelerde bir firma personelinin boya içeren maddeyi yanlış yere dökmesi sonucu dere yatağında renk değişikliği meydana geldiğinin tespit edildiğini belirtti. Aydın, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile iletişime geçilerek gerekli müdahale yapıldı. Firmaya idari para cezası kesilerek dere temizlenecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu