Sağlık

Farenjit bulaşıcı mıdır? Farenjit neden olur? Farenjit belirtileri neler? Farenjitin tedavisi var mı?

Kış mevsiminde soğuk havaların tesiriyle boğazda ve burunda oluşan enfeksiyon çabucak hemen herkeste görülebilir. Bedende çeşitli sebeplerden dolayı çıkan faranjit daima öksürük ve tahrişle ömür kalitesini olumsuz istikamette etkiliyor. Pekala, Farenjit bulaşıcı mıdır? Farenjit neden olur? Farenjit belirtileri neler? Farenjitin tedavisi var mı? İşte ayrıntılar haberimizde…

FARENJİT NEDİR?

Farenjit, boğazın gerisini kaplayan mukoza zarlarının yahut farenksin iltihaplanmasıdır. Bu iltihap rahatsızlığa, boğaz kuruluğuna ve yutma zorluğuna neden olabilir. Farenjit nedenleri ortasında soğuk algınlığı üzere viral enfeksiyonlar ve A kümesi Streptococcus üzere bakteriyel enfeksiyonlar bulunur.

Farenjit yaygın olarak görülür lakin tasa edecek bir durum değildir. Viral farenjit ekseriyetle bir hafta kadar bir müddet içerisinde kendi kendine güzelleşir.

FARENJİT NEDEN OLUR?

Viral enfeksiyonlar en sık görülen farenjit nedenidir. Lakin bakterileri de içeren çok sayıda mikroorganizma hastalığa neden olabilir. Farenjit ile birlikte seyreden enfeksiyon hastalıklarından kimileri;

– Kızamık

– Suçiçeği

– Havlar üslupta öksürük ile karakterize bir çocukluk hastalığı olan krup

– Boğmaca

– Küme A streptokokların neden olduğu beta enfeksiyonu

– Soğuk algınlığına neden olan adenovirüs enfeksiyonları

– Öpücük hastalığı olarak da bilinen enfeksiyöz mononükleoz

– Grip virüsü olan influenza enfeksiyonu

FARENJİT BELİRTİLERİ

Farenjit kuluçka müddeti tipik olarak iki ila beş gün ortasındadır . Farenjite eşlik eden belirti ve semptomlar altta yatan duruma bağlı olarak değişir. Bunlar:

– Hapşırma

– Burun akıntısı

– Baş ağrısı

– Öksürük

– Yorgunluk

– Beden ağrıları

– Titreme

– Ateş

Boğaz ağrısına ek olarak, mononükleoz semptomları şunları içerir:

– Şişmiş lenf bezleri

– Çok yorgunluk

– Ateş

– Kas ağrıları

– Genel halsizlik

– İştahsızlık

– İsilik

Bir diğer farenjit çeşidi olan Strep boğaz (streptokokal farenjit) da şunlara neden olabilir:

– Yutkunma zorluğu

– Boğada kızarıklıklar, beyaz yahut gri yamalar

– Şişmiş lenf bezleri

– Ateş

– Titreme

– İştahsızlık

– Mide bulantısı

– Ağızda olağandışı tat

– Genel halsizlik

FARENJİT BULAŞICI MIDIR?

Farenjitin hem viral hem de bakteriyel formları bulaşıcıdır. Farenjit yapan mikroplar burun ve boğazda yaşama eğilimindedir. Hastalığı olan bir kişi öksürdüğü yahut hapşırdığında, virüs yahut bakteri içeren minik damlacıkları havaya bırakır. Bir kişi bu havayı soluduğunda virüs bulaşabilir.

FARENJİT TEDAVİSİ

Bazı durumlarda, farenjit için tıbbi tedavi gereklidir. Bu bilhassa bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu durumdur. Bu üzere durumlarda hekiminiz antibiyotik yazacaktır. Amoksisilin ve penisilin, strep boğazında en sık öngörülen tedavilerdir. Enfeksiyonun geri dönmesini yahut berbatlaşmasını önlemek için tüm antibiyotik kürünü almanız kıymetlidir. Antibiyotik tedavisi ekseriyetle 7-10 gün sürer.

Antibiyotiklerin yanı sıra, ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, alerji düşünülen hastalarda antihistaminikler, burun açıcı spreyler, öksürük kesiciler ve ağız gargaraları kullanılabilir. Pastiller çoklukla yarar etmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu