Haber

Filistinli Kadınlar İsrail Askerlerinin Çıplak Arama Uygulamasını Protesto Etti

İşgal altındaki Batı Şeria’nın El Halil kentinde onlarca Filistinli kadın, İsrailli kadın askerlerin beş kadına uyguladığı “çıplak aramayı” protesto etti.

Filistinli STK Ağı’nın daveti üzerine Gazze Şeridi’ndeki Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde toplanan onlarca Filistinli kadın, İsrail’in “çıplak arama” uygulamasına tepkilerini dile getirdi.

Protesto kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Gazze STK Ağı Kadın Lideri Meryem Zekkut, “El Halil’de tehdit altında 5 kadının çırılçıplak soyulması olayı, halka karşı devam eden gerilimin bir parçası. tüm seviyeler.” dedi.

İsrail’in uluslararası toplumun sessizliği gölgesinde tüm uluslararası norm ve sözleşmeleri ihlal ettiğini vurgulayan Zekkut, söz konusu çıplak arama dayatmasının “evlerin kutsallığını öngören kanunlar da dahil olmak üzere tüm ahlaki ve insani norm ve değerlerin ihlali” olduğunu ifade etti. ve silahlı çatışmalarda kadınların ve çocukların korunması.” .

Köpekli askerlere baskın

İsrailli insan hakları örgütü B’Tselem, soyarak aramanın gerçekleştiği olaya ilişkin raporunda, “10 Temmuz gecesi saat 01.30 sıralarında çok sayıda asker köpekli Acluni ailesinin Halle Kubbe Mahallesi’ndeki evine baskın düzenledi. Hebron şehrinin.”

Askerlerin aynı aileden 26 kişiyi silah zoruyla bir apartmana götürüp, aralarında 17 yaşında bir gencin de bulunduğu 3 kişiyi kelepçeleyerek götürdüğü kaydedildi.

İsrail askerleri kadın ve çocukları erkeklerden ayırıp evin oturma odasına götürüp üstlerini aradı.

Kadınlardan birini çocuklarının bulunduğu odaya götüren maskeli iki İsrail askeri, çocuklarının önünde duran kadını “soyunmadığı takdirde üzerlerine köpek salmakla” tehdit etti. Kadın kıyafetlerini giydikten sonra çocukları oturma odasına götürürken, içlerinden biri 17 yaşındaki üç kadını çıplak arama yaptı.

Rapora ilişkin İsrail makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.

Ancak haberin İsrail’in Haaretz gazetesinde yayımlanmasının ardından Filistin’in resmi ve sivil kurumlarından çok sayıda tepki ve kınama açıklaması geldi.

Filistin Başbakanı Muhammed Ştiyye, 6 Eylül’de yayınlanan yazılı açıklamasında, İsrailli insan hakları örgütlerinin ortaya çıkardığı, İsrail askerlerinin Filistinli kadınlara yönelik uygunsuz ihlallerini kınadı.

eyyubiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu