Haber

İHH, Sierra Leone’ye 4 kalıcı eser kazandırdı

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, yetimhane, fakülte ve 2 camiyi, Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’de hizmete açtı.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, eserlerin açılışına, Türkiye Cumhuriyeti Freetown Büyükelçisi Sibel Erkan, Sierra Leone’nin Ankara Büyükelçisi Mohamed Hassan Kai-Samba, lokal yetkililer, bölge halkı ve Türkiye’den gelen gönüllü ekip katıldı.

Hz. İsa Camii ve İslam Kültür Merkezi, Rahman Camii ve Hacı Dervişoğulları İlahiyat Fakültesi başkent Freetown’un çeşitli bölgelerinde, Namaz ve İnfak Kardeşliği Yetim Eğitim Kompleksi Moyamba bölgesinde inşa edildi.

İHH takımı ayrıyeten tefrişatını yenilediği, tadilatını yaptığı ve dönemsel besin gereksinimlerini karşıladığı mahallî yetimhaneleri de ziyaret etti.

“Türkiye’nin kardeşlik eli olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz”

İHH Sierra Leone Temsilcisi İsmail Yılmaz, uzun bir iç savaştan sonra şartlar daha da zorlaşınca buradaki çalışmalara başladıklarını aktardı.

İHH olarak toplumun genel problemleriyle ilgili projeler üretme gayreti olduklarını belirten Yılmaz, “Türkiye’nin kardeşlik eli olarak burada faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bizi yalnız bırakmayan bağışçı ve gönüllülerimize teşekkür ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

“Buraya yapılan her yardım çok büyük bir iyiliktir”

Büyükelçi Sibel Erkan, Sierra Leone’nin dünyanın en az gelişmiş 10 ülkesi arasında yer aldığını ve uluslararası toplumun yaptığı her yardımın ülkeye ilaç gibi geldiğini belirtti.

İHH’nin yaklaşık 10 yıldır ülkede faaliyet yürüttüğünü kaydeden Erkan, artık milletlerarası statüye kavuşan vakfın, son devirde Sierra Leone’de yaptığı hizmetlerle büyük ses getirdiğini tabir etti.

Erkan, “Ülke insanı, tüm bunları gördüğü zaman ülkemize karşı büyük bir sevgi ve alaka gösteriyor. Buraya yapılan her yardım çok büyük bir iyiliktir. Bu nedenle tüm sivil toplum kuruluşlarımızın Afrika genelinde ve Sierra Leone özelinde yapacakları katkılar şüphesiz çok büyük değer taşımaktadır.” değerlendirmesini yaptı. ???????

Açılış merasimlerinden sonra ülkedeki engelli meskenlerini ziyaret ederek bilgi alan İHH grubu, programın akabinde yurda döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu