Ekonomi

İngiltere’den Ukrayna’ya 16 milyon liralık yardım

İngiliz Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 32 bini yıkılan Kahovka Barajı’nın etki alanında bulunan yaklaşık 42 bin kişiye destek için 16 milyon poundluk insani yardım gönderileceği kaydedildi.

Barajın daha önce yıkıldığı Herson’a İngiltere tarafından 220 milyon lira (yaklaşık 6,5 milyar lira) insani yardım yapıldığı hatırlatılan açıklamada, bölgeye gelişmiş özelliklere sahip iki kurtarma botunun da gönderildiği belirtildi.

Söz konusu 16 milyon liralık yardımın bölgede şu anda yürütülen çalışmalara harcanacağı belirtilirken, yardımın barınma, temel ihtiyaçlar, sel ve çatışmalar nedeniyle yerinden edilenler için kullanılacağı vurgulandı.

Açıklamada, “Bu yardım, acil kurtarma çalışmaları dışında, sudan kaynaklanan bulaşıcı hastalıklarla mücadele, geçim kaynaklarını kaybedenlere yardım ve kara mayınlarının etkisiyle mücadelede kullanılacak. Yardımın 10 milyon lirası Türkiye’ye gidecek. Uluslararası Kızılhaç Örgütü’ne, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’ne 5 milyon pound ve Uluslararası Göç İdaresi Ofisi’ne 1 milyon pound.” Kuruluşunuza yapılacaktır.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, yardım kapsamında gönderilen kurtarma botu, saatte 120 litre arıtma kapasiteli su arıtma cihazları, su pompaları ve çamurda kullanılan su geçirmez pantolon gibi çalışmaların önümüzdeki hafta bölgeye geleceği belirtildi. ve Dışişleri Bakanı James Cleverly’nin açıklamalarına da yer verildi.

Akıllıca, barajın çökmesiyle Herson ve çevresinde 32 binden fazla kişinin etkilendiğini belirtti. “İngiltere, ihtiyaç sahiplerine yardım etmede lider ülkelerden biri. Desteğimiz, Ukraynalı işçilerin ve yardım kuruluşlarının insanları tahliye ederek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasında önemli bir rol oynuyor. Çabalarımızı sürdüreceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Geçen yıl Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana İngiltere’nin Ukrayna’ya yaptığı insani yardımın ölçüsü 1,5 milyar sterlini (yaklaşık 44 milyon Türk lirası) aştı.

Yardım kapsamında Ukrayna’ya 11 milyon tıbbi ürünün yanı sıra gıda, ambulans ve barınma desteği sağlandı.

Baraj vuruşu

Ukrayna’nın güneyindeki Herson bölgesinde Rusların kontrolündeki Kahovka Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ne 6 Haziran’da bombaların isabet ettiği açıklandı.

Bölge sel nedeniyle büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıya kalmış, Ukrayna ve Rusya birbirlerini barajı vurmakla suçlayan açıklamalarda bulunmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu