Haber

İTÜ işçileri BDT hakları için yürüdü: Kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) görev yapan Tez-Koop-İş üyesi çalışanlar, Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde 3 ayı aşkın süredir anlaşma sağlanamaması üzerine üniversite kampüsünde harekete geçti. Talepleri doğrultusunda Rektörlüğe yürüyen personel, TİS’in bir an önce imzalanmasını istedi.

Evrensel’de yer alan habere göre, İTÜ’de görev yapan işçiler, örgütlendikleri Tez-Koop-İş’in çağrısıyla İTÜ yemekhanesi önünde toplandı, rektörlük önünde yürüyen işçiler, rektörlük önünde basın açıklaması yaptı. BDT’nin talebi üzerine işçilerin gerçekleştirdiği eyleme İTÜ öğrencileri de destek verdi. Açıklama, Tez-Koop-İş Genel Teşkilat Sekreteri Çağdaş Duyar tarafından okundu.

‘KAZANILAN HAKLAR KULLANILMAK İSTEDİ’

Duyar, İTÜ Rektörlüğünün örgütlü olduğu patron sendikası Mahalli İdareler Kamu Patronları Sendikası (MİK-SEN) ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkandığını belirterek, “TİS görüşmelerinin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen bir anlaşma henüz sağlanamadı. Sendikamız 100’e yakın üniversitede örgütlü ve toplu iş sözleşmesi imzalıyor. MİK-SEN, sendikamızın aylar önce patrona ilettiği toplu iş sözleşmesine karşı bir karşı teklif hazırlamış ve kendi önerisini dayatarak toplu iş sözleşmesi sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini engellemektedir. Mevcut toplu iş sözleşmemizde yer alan personel lehine kararların MİK-SEN tarafından geri alınması talep edilmektedir. Patron sendikasının fazla mesai ücretlerini kaldırmayı hedeflediğini belirten Duyar, “Toplu iş sözleşmemizde 40 saati aşan işler fazla mesaidir ve çalışanlar bu işler karşılığında yüzde 100 zamlı ücret almaktadır. MİK-SEN ise fazla çalışma tazminatının yüzde 100’den yüzde 70’e indirilmesini istiyor. Ayrıca toplu iş sözleşmesine iş ve işyeri değişikliği konusu eklenerek, işçilerin patrona bağlı başka bir işyerinde geçici veya sürekli olarak çalıştırılmasının önü açılmak ve işte köklü bir değişiklik yapılmak istenmektedir. üyelerimizin

‘İTÜ’YÜ EYLEM ALANINA DÖNÜŞTÜRMEKTEN ÇEKİNMEYECEĞİZ’

MİK-SEN’in önerilerinin kabul edilemez olduğunu belirten Duyar, 2023 yılı için imzalanan Kamu Çerçeve Protokolü’nü de hatırlatarak, “Hayat pahalılığı her arttığında, enflasyon oranları rekor seviyelere geldiğinde, elektrik, gıda, akaryakıt gibi temel tüketim konuları gündeme geliyor. ve hizmetler her zaman kullanılabilir. Yeni zamların eklendiği ve çalışanların her geçen gün daha da yoksullaştığı bir dönemde toplu iş sözleşmesi sürecinin uzaması, çalışanlar arasında önemli huzursuzluklara neden olmuş ve çalışma barışını bozmuştur. Çalışanların mağduriyetleri daha fazla geciktirilmeden bir an önce giderilmelidir” dedi.

Çalışanları daha fazla mağdur etmeden TİS’in bir an önce imzalanması gerektiğini söyleyen Duyar, İTÜ rektörlüğü ve MİK-SEN’e çağrıda bulunarak, “Tez-Koop-İş üyesi İTÜ işçileri paralarını alamıyorlarsa masaya değer, sendikalı olmanın verdiği güçle anayasal haklarını kullanacak; Üniversite kampüsünü eylem alanına çevirmekten çekinmeyecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu