Haber

Kosova bu hafta AB üyeliği için başvuracak

Kosova hükümeti bu hafta Avrupa Birliği’ne (AB) adaylık başvurusunda bulunacağını duyurdu.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, kabine toplantısında Kosova’nın hukukun üstünlüğü, özgürlük ve demokrasi açısından bölgede birinci sırada yer aldığını söyledi.

Kurti, Kosova’nın Batı Balkanlar’da AB üyeliğine başvuran son ülke olduğunu ve bu hafta içinde AB adaylık başvurusunda bulunacaklarını belirtti.

Başbakan Kurti, geçtiğimiz hafta Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen AB-Batı Balkanlar Zirvesi kapsamında yayınladığı ortak bildiride AB’yi hızlandırılmış üyelik sürecine davet ettiğini hatırlattı.

Potansiyel aday statüsünün artık resmi aday statüsüne dönüştürülmesinin zamanının geldiğini söyleyen Kurti, “AB ile ilişkilerimizde yeni bir döneme giriyoruz. Bu, geleceğimize gönülden inanan vatandaşlarımızın istekleri doğrultusundadır.” AB’nin yanı sıra özgürlük, demokrasi, eşitlik ve hukukun üstünlüğü gibi ortak değerleri paylaştığımız demokratik devletler.” söz konusu.

Kosova’nın AB üyeliğine hazır olduğunu vurgulayan Kurti, “AB barış, güvenlik, eşitlik ve refah ortamıdır. Dolayısıyla Kosova Cumhuriyeti’nin de doğal olarak bu ortak meskende yeri vardır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu