Haber

Önder Erdoğan yeni söylentileri açıkladı: Kamu borçları, ceza puanlarının silinmesi…

  • Vergi Dairesi, Gümrük Müdürlüğü, Belediye gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran kanun teklifi hazırlıyoruz. Bu teklifle kamu borçlarına ilişkin cezaları kaldırıyoruz.
  • (Yükseköğrenim kredisi) Endeksin dışında kalan borçları yeniden yapılandırarak taksitlendirilebilir hale getiriyoruz.
  • Aday sürücü dışındaki alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kazalar, drift ve ihlallerden dolayı sürücülerimizin ceza puanlarını silmekteyiz.
  • 31 Aralık 2022 tarihinden önce vergi dairelerine borcu 2 bin lirayı geçmeyen vatandaşlarımızın para cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz.
  • Yaklaşık 2,5 milyon sürücünün ceza puanı silinecek ve bu nedenle 10 bine yakın sürücü belgesi iade edilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 saat 10 dakika süren görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

“YALNIZCA BU AY 3 BİN 500 KONUTA 740 MİLYON LİRALIK ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ YAPTIK”

En büyük sorunumuz olan enflasyonu yüzde 64’e indirdik. İnşallah yüzde 50, yüzde 40’lara indiğini göreceğiz. 2023’ten umutlu olmak için çok nedenimiz var. Geçtiğimiz yıl yaşanan aksilikleri ortadan kaldırmak için her kesime bir destek paketi sunduk. Sadece bu ay 3 bin 500 haneye 740 milyon lira elektrik tüketimi ödedik. Patronlardan ücretli çalışanlarımıza yapılan gıda yardımlarını vergiden muaf tuttuk. Taban ücreti 8 bin 507 liraya, en düşük emekli maaşını da 5 bin 500 liraya yükselttik. Temel ihtiyaç işleri başta olmak üzere birçok eserde KDV indirimi yaptık.

“YENİ İYİ NİYETİMİZİ PAYLAŞMAK İSTİYORUM”

“Şimdi, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan yeni müjdemizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Vergi Daireleri, Gümrük Müdürlükleri, SGK, Belediyeler, İl Özel İdareleri, Yatırım İzleme ve Uyum Daireleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran kanun teklifi hazırlıyoruz.

Bu teklifle vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçlarına ilişkin cezaları kaldırıyoruz. Yapacağımız düzenleme ile tüm bu borçları belirli bir oran ile güncelleme ve taksitlendirme imkânı sağlıyoruz. Davalı vergi ve prim belgeleri bu kapsamda olacağından taraflara ihtilafları sona erdirme imkânı tanıyoruz. Teklif ile baz artırımı ve iş kayıtlarının düzeltilmesini de sağlıyoruz.

Bilindiği üzere yükseköğretim kredi borçlarındaki artışa endekse bağlı olarak son verdik. Artık gençlerimiz sadece çektikleri kredi kadarını geri ödüyor. Eskiden endeksle oluşan borçları da silmiştik. Bu düzenleme ile borcun endeks dışında yeniden yapılandırılmasını ve taksitle ödenmesini mümkün kılıyoruz. Kapsamlı uygulama yapılandırma teklifimizin tüm hak sahiplerine hayırlı olmasını dilerim.

“31 ARALIK 2022 TARİHİNE KADAR 2 BİN LİRAYI AŞMAYAN BORÇLAR İÇİN CEZA TAHSİLATINI İPTAL ETTİK”

İcra borcu olan vatandaşlarımıza bir müjde vermek istiyorum. Bilindiği üzere fiilen 2 bin lirayı geçmeyen icra borçlarını tasfiye edecek ve takiplerini sonlandıracak bir düzenleme yapmıştık. Şimdi vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda vergi dairelerimize 2 bin liradan fazla borcu olmayan vatandaşlarımız için birebir uygulamayı hayata geçiriyoruz.

31 Aralık 2022 tarihinden önce vergi dairelerine olan 2 bin lirayı aşmayan borçlar için ceza tahsilatından bir kez daha vazgeçiyoruz. vergi dairesine olan borçları nedeniyle takibe tabi tutulmayacak vatandaşlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu