Ekonomi

RBA’nın faiz oranlarını koruması bekleniyor, ilk indirim muhtemelen 4. çeyrekte

Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) Salı günü yapacağı toplantıda temel politika faiz oranını %4,35’te tutması ve üst üste beşinci toplantıda da değişiklik yapmaması bekleniyor. Ankete katılan ekonomistler, enflasyon oranlarının 2021’in sonlarından bu yana merkez bankasının %2-%3 hedefinin üzerinde seyretmesi ve işsizlik oranının %4 gibi rahat bir seviyede olması nedeniyle, kalıcı fiyat baskılarının sabit oranın nedeni olduğunu ifade etti.

Avustralya ekonomisinin yavaşlama işaretleri göstermesine rağmen, merkez bankası enflasyonun yüksek kalması halinde faiz artırımının gerekli olabileceğini belirtti. Bununla birlikte, ekonomistler arasındaki fikir birliği, bir sonraki hamlenin faiz indirimi olmasının daha muhtemel olduğu yönündedir; yakın zamanda yapılan bir ankete katılan 43 ekonomistin biri hariç hepsi, 2024’ün son çeyreğinde bir indirim yapılmasını beklemektedir.

Önemli bir çoğunluk, 43 ekonomistten 38’i, faiz oranlarının önümüzdeki çeyrekte sabit kalacağını ve ardından yılın son çeyreğinde 25 baz puanlık bir indirimle %4,10’a düşeceğini tahmin ediyor. Nomura’da kıdemli ekonomist olan Andrew Ticehurst, işsizlik arttıkça ve ücret artışı potansiyel olarak zirveye ulaştıkça, RBA’nın enflasyondaki düşüşe daha fazla güveneceğini ve bunun da Kasım ayı civarında “hafif bir gevşeme döngüsünü” tetikleyebileceğini öne sürüyor.

Ekonomistlerin %63’lük çoğunluğu faiz oranlarının yılsonuna kadar %4,10 ya da daha düşük bir seviyeye gerileyeceğini tahmin ederken, %35’lik bir azınlık oranların değişmeyerek %4,35 seviyesinde kalmasını bekliyor. Sadece bir ekonomist faiz oranlarının %4,85’e yükseleceğini öngörüyor.

Aralarında CBA, NAB ve Westpac’ın da bulunduğu büyük yerel bankalar, faiz oranlarının üçüncü çeyrek boyunca değişmemesini bekleyerek ve dördüncü çeyrekte 25 baz puanlık tek bir indirim öngörerek çoğunluk görüşüne katılıyor. ANZ ise ilk indirimin Şubat ayına kadar gerçekleşmeyeceğini öngörüyor.

Medyan tahminler gerçekleşirse, RBA’nın gevşeme politikası ABD Merkez Bankası’nın bu yılki tek bir çeyrek puanlık indirim tahminlerini yansıtacak. RBA’nın 2025’e doğru, gelecek yılın birinci ve ikinci çeyreğinde 25 baz puanlık indirimler yapması, ardından üçüncü çeyrekte bir duraklama yapması ve nihayetinde 2025’in son çeyreğinde nakit faiz oranını %3,35’e düşürmesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu