Haber

Sivas’ta Buğday Hasadı Başladı

Türkiye’nin buğday deposu Sivas’ta buğday hasadı başladı. Yağışların bol olması nedeniyle buğday rekoltesi yüzde yüz arttı.

Sivas’ta 2023 baharında sürekli yağan yağmurlar nedeniyle hasat gecikti. Önceki yıllarda temmuz ayı ortalarında başlayan hasat, şiddetli yağışlar sonucu bu yıl temmuz ayı sonunda başladı.

Sivas’ın Ulaş ilçesine bağlı Kovalı köyünde çiftçiler, buğday tarlalarında hasat çalışmalarına başladı. Biçerdöver ve traktörlerle tarlaya giren çiftçiler, yaklaşık 20 gün boyunca hasat sürecini sürdürecek.

“Çok şükür bu yıl hasadımıza başladık”

Sivas’ta çiftçi Halil Hatunoğlu, buğday ve arpa hasadı yaptıklarına değinerek, “Çok şükür bu yıl hasadımıza başladık. Güzel oldu ama ilaç uygulamadığımız için Sarı Pas hastalığı oluştu. Bize de yansıdı ama bu sene sonuç güzel” dedi.

“Yağmurların rekolteye etkisi büyük oldu”

Yağışın hasada olumlu etkilerinden bahseden Hatunoğlu, “Buğday, pancar, mısır, patates, arpa ve yulaf hasadı yapıyoruz. Şu anda burada buğday hasadımız var, bu arazi 10 dönüm civarında. 2 gün oldu. buğday hasadı başladığı için ve yaklaşık 20 gün sürüyor.Burada dekara 500 kilo civarında buğday bekliyoruz,toplamda 5 ton civarında verim bekliyoruz.Yağmurların verimde çok etkisi oldu,uygulayanların mahsulü İlaçlar oldukça yüksekti.Geçen yıllarda 300 kilo alan çiftçi bu yıl yağışlarla birlikte 500 kilodan 900 kiloya çıktı.Yıldan memnunuz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu