Haber

“Türkiye ile savaşa girmeye hazırız”

Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılma kararını eleştiren Rus milletvekili Pyotr Tolstoi, Türk-Rus dostluğunu hedef aldı.

“TÜRKİYE İLE SAVAŞA GİRMEYE HAZIRIZ”

Star gazetesinde yer alan habere göre; “Türkiye ile savaşa girmeye hazırız”gibi ifadeler kullanan Tolstoy, “Karadeniz’deki hakimiyet Rus Silahlı Kuvvetlerinin elindedir”gerektiğini savundu.

Rusya Devlet Televizyonu Rossiya-1’e konuk olan Tolstoy, bu sözlerin ardından sunucu Olga Skabeyeva’nın “Türkiye ile savaşmaya hazır mıyız? Erdoğan Karadeniz’de hakimiyet iddiasında mı?”soruya “Önce Ukrayna’daki işimizi bitirelim, sonra İstanbul ve Çanakkale boğazlarını vuracağız”o cevapladı.

Rus milletvekili ayrıca Rusya’nın Türkiye, Bulgaristan ve Romanya ile askeri çatışmaya girmesi gerektiğini savundu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin temel nedenlerinden birinin NATO’nun genişlemesi olduğunu belirten uzman, Finlandiya ve İsveç’in bloğa katılmasıyla NATO’nun Rusya-Ukrayna savaşı öncesine göre daha büyük olacağını söyledi.

RUSYA, AVUKATIN SÖZLERİNİ TEMİZLEDİ

Nova TV’ye konuşan Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Atanas Zapryanov, Rusya’nın Tolsto’nun söyleminin “küstah, kabul edilemez ve uluslararası hukuka aykırı”söylenmiş.

Zapryanov, açıklamayı doğrudan bir askeri tehdit olarak algılamadı ve “Konuşma, Putin’in yakın çevresinin niyetinin, bu insanların askeri araçları oldukça kayıtsız bir biçimde neo-emperyal emelleri için bir araç olarak görmeleri ve NATO ülkelerine karşı kayıtsız bir şekilde savaştan bahsetmeleri olduğunu gösteriyor” dedi.o tartıştı.

Savunma Bakan Yardımcısı, “Bu propaganda sözlerinin amacı endişe aşılamak. Bulgaristan ve Romanya’daki nüfusu istikrarsızlaştırmak ve onların vekillerini Ukrayna’ya yardımı engellemek için seferber etmek”söz konusu.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA: TÜRKİYE’NİN NATO’YA KARŞI YÜKÜMLÜLÜKLERİ VAR

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının ardından yaptığı açıklamada, “İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin NATO’ya karşı yükümlülükleri var”Bu bahiste yanılmadıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu