Ekonomi

Türkiye Katılım Bankaları Birliği, depremden etkilenen müşterileri için ek istişari kararlar aldı.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Gaziantep’in depremlerden etkilenen 5 il ve 2 ilçesindeki gerçek ve tüzel kişi ticari işletmelerin borçlarının 6 ay süreyle temettü ödemeden ertelenmesi tavsiyesinde bulundu.

TKBB’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye İştirak Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’nun bugünkü toplantısında deprem bölgesindeki çalışmalar ele alındı. Yapılan görüşmelerde, bölgenin her noktasında müşteri taleplerinin kesintisiz olarak karşılanabilmesi için fiziki şubeler, ATM’ler ve taşınabilir şubeler ağı üzerinden hizmet verildiği değerlendirilmiştir. Hizmet ağını kısa sürede daha da genişletmek amacıyla mevcut şubelerin tekrar aktif hale getirilmesine yönelik teknik çalışmalar ve kesintiye uğrayan hizmet birimlerinin oluşturulması konusunda işbirliği imkanları ele alındı.

Depremden etkilenen müşteriler için ek istişari kararlar alındı. Alınan önerilere göre, 6 yıl önce Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki gerçek ve gerçek kişi ticari işletmelere kullandırılan mevcut kredi borçları, taksitli ve gayrinakdi krediler, Şubat ve 31 Ağustos’a kadar. komiteler kar payı olmaksızın 6 ay ertelenebilir.

Kayıp/kaybolan POS cihazları için üye iş yerlerinden tahsilat yapılmayacaktır. Ayrıca bankacılık hizmet kurulu kabul edilmeyebilir.

Bireysel ve kurumsal kredi kartı fiyatları 2023 yılı için tahakkuk etmeyebilir. İşyeri/POS kullanım fiyatları da 2023 yılında geçerli olmayacaktır.

Alacak için takip ve haciz yapılmaması tavsiyesi

Haciz, icra, takip gibi idari uygulamalara ilişkin olarak; alacakların tamamı için takip başlatılamayabilir, haciz uygulanamaz, icra ve satış işlemleri yürütülemez.

Yapılandırılmış alacakların ödeme süreleri gecikme cezası olmaksızın ertelenebilirken, tahliye kararı icra edilemeyebilir ve taahhüde aykırılık şikayeti yapılamayabilir. Ayrıca borçlunun talebi üzerine satış gününde alınan belgeler için daha önce başlatılan takipler durdurulabilir ve satış ertelenebilir.

Aşağıdaki alacaklılar için yapılan otomatik tahsilat durdurulacaktır. Müşteri hesaplarındaki takip blokajları da kaldırılabilir.

Tahsili gecikmiş krediler için idari yollarla dahi etkin bir tahsilat girişiminde bulunulamaz. Artık takip hesaplarına intikal etmeyen, kredi geri ödemelerini zamanında yapamayan ve yapamayacağı öngörülen müşterilerin bağlantı ve tahsilat faaliyetleri durdurulacak.

Depremde ölenlerin borçları silinebilir

Önerilere göre, deprem bölgesindeki diğer illerde bulunan gerçek ve gerçek kişi ticari işletmelerin kredi borçları/taksitleri ve gayrinakdi kredi komiteleri, kar payı alınmaksızın 1 ay süreyle ertelenebilecek.

Kapsam dışı, deprem bölgesinde yer alan ve depremden zarar gören müşteriler, talep etmeleri ve zarar gördüklerini belgelemeleri halinde mevcut kredi borçlarını ve taksitlerini müşteri bazında değerlendirilmek üzere erteleyebilecek.

Depremde vefat eden bireysel ve gerçek kişi ticari müşterilerin kredi borçları, krediye konu sigorta ödemeleri kredi borcundan düşülerek kalan borçlar silinebilecek.

haberbahce.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu