İş

Avustralya’da iş dünyası güveninde iyileşme ve faiz artırımı

SYDNEY – Son verilere göre Avustralya’da ticari güven iyileşme işaretleri gösterdi ve madencilik ve perakende sektörleri önemli bir iyileşme kaydetti. Bu olumlu gidişata ek olarak Avustralya Merkez Bankası (RBA), faiz oranlarını %4,35’e çıkararak ülkenin para politikasında önemli bir hamle daha yaptı.

İşletme güveninin -1’e yükselmesi, Avustralyalı işletmeler arasındaki duyarlılığın, hafif olumsuz kalsa da, yükseliş yönünde olduğunu gösteriyor. Bu iyileşme, her ikisi de ülkenin ekonomik istikrarı için hayati önem taşıyan madencilik ve perakende sektörlerinde özellikle belirgindir.

İş güvenindeki artışın yanı sıra iş koşullarının da +7 düzeyinde olumlu olduğu bildirildi. Bu, önceki rakamlarla karşılaştırıldığında küçük bir düşüş olsa da, Avustralya’daki işletmeler için sağlıklı bir ekonomik ortama işaret ediyor.

Ancak kapasite kullanımında hafif bir azalma olduğu ve bunun da şirketlerin mevcut kaynaklarını kullanma derecesinde bir düşüşe işaret edebileceği belirtiliyor. Bu ölçüm genellikle genel ekonomik sağlığın bir göstergesi olarak görülüyor ve gelecekteki iş yatırımlarını ve işe alım kararlarını etkileyebiliyor.

RBA’nın faiz oranlarını artırma kararı, ekonomik büyümeyi ve enflasyonu yönetmeye yönelik devam eden çabalarının bir parçası. 4,35’lik yeni faiz oranının, işletmeler ve tüketiciler için borçlanma maliyeti de dahil olmak üzere ekonomi üzerinde çeşitli etkileri olması bekleniyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

banazhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu