Haber

Gazze Sağlık Bakanlığı: Ölü sayısı 9 bin 770’e çıktı

Hamas’ın kontrolündeki Gazze’de Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 9 bin 770’e çıktığını duyurdu. Açıklamada, ölenlerin 4 bin 8’inin yaralı olduğu vurgulandı. çocuklar. İsrail ise Hamas’ın 7 Ekim saldırılarında 1.400 İsraillinin öldüğünü belirtiyor. Ancak bu ifadeler bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Mahmud Abbas’la görüştü

İsrail-Hamas çatışmaları devam ederken, ABD (ABD) Lideri Antony Blinken bugün Batı Şeria’da Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından sözcülerden yapılan açıklamaya göre Abbas, Gazze’de derhal ateşkes sağlanması ve Gazze Şeridi’ne yardım sevkiyatına izin verilmesi gerektiğini belirtti. Blinken’in, bu yardımın Gazze’ye ulaşmasını sağlamakta kararlı olduğunu vurguladığı belirtildi.


Antony Blinken ve Mahmoud Abbas Fotoğraf: Jacquelyn Martin/POOL/AFP

Reuters’e konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Blinken’in Abbas’la yaptığı görüşmede, Filistin yönetiminin Gazze Şeridi’nin geleceğinde merkezi bir rol oynaması gerektiğini ifade ettiğini belirtti. Yetkili ayrıca Abbas’ın bölgenin geleceğinin şekillendirilmesinde rol almak istediği izlenimini verdiğini de belirtti.

Blinken, bugün Kıbrıs Cumhuriyeti’ni de ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Nicos Christodulides ile görüştü. Bu toplantıda, Kıbrıs’tan Gazze’ye insani yardım ulaştırılması ve bölgedeki insanların tahliyesi için Kıbrıs’taki havalimanları ve limanların kullanılması ele alındı. Blinken, İsrail-Hamas çatışmaları nedeniyle bölgede diplomatik temaslarda bulunuyor. Dün Amman’ı ziyaret eden Blinken, Cuma günü Tel Aviv’de Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüştü. Bugün akşam saatlerinde Türkiye’ye gidecek olan Blinken, yarın Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşecek.

BM’den Gazze uyarısı

BM Dünya Gıda Programı İcra Direktörü Cindy McCain, Refah sınır kapısını ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin hiçbir noktasına yeterli yardımın ulaşmadığını söyledi. BM yetkilisi, “Gazze Şeridi’ndeki ailelerin karşı karşıya olduğu felaket koşullarıyla tutarlı olarak, güvenli ve sürekli erişimi sağlamak için birlikte çalışmaya devam etmeliyiz.” dedi.

Reuters,dpa/HT,ET

kadirlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu