Haber

Rusya, Ukraynalı mahkumları taşıyan Il-76 uçağına çarpan füzenin nereden ateşlendiğini açıkladı

Rusya Savunma BakanlığıBelgorod Bölgesi’nde düşen Ukraynalı esir askerleri taşıyan Il-76 kargo uçağına Ukrayna ordusu tarafından el konuldu. Kharkiv Bölgesi’nin Liptsy yerleşiminden atılan uçaksavar füzesiyleVurulduğunu bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, 65 Ukraynalı mahkum, 6 mürettebat ve 3 refakatçiyle seyahat ederken düşen ve 74 kişinin ölümüne neden olan Il-76 olayıyla ilgili açıklama yaparak, şunları söyledi: Bugün saat 11.15’te Kiev rejimi, Ukrayna askeri personelini takas karşılığında taşımak üzere Chkalovsky-Belgorod Havaalanı güzergahı boyunca uçan bir Rus askeri kargo uçağını vurarak terör eylemi gerçekleştirdi. Uçak, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Kharkiv Bölgesi tarafından konuşlandırıldı.liptsy Uçaksavar füzesi sistemi kullanılarak yerleşim yerinden yok edildi” ifadelerini kullandı.

‘Nazi Kiev rejimi, Ukrayna ordusunun yok edilmesinden Rusya’yı sorumlu tutmak için bu hamleyi gerçekleştirdi’

Rus Havacılık ve Uzay KuvvetleriBakanlık, radar cihazlarının 2 Ukrayna füzesinin fırlatılışını gözlemlediğini belirterek, şöyle devam etti:

Mevcut uygulamaya göre Ukrayna yönetimi, bugün Ukraynalı askeri işçilerin takas karşılığında askeri kargo uçaklarıyla Belgorod Havalimanı’na taşınacağını çok iyi biliyordu. Daha önce varılan anlaşmaya göre operasyon öğleden sonra Rusya-Ukrayna sınırındaki Kolotilovka kontrol noktasında gerçekleştirilecekti. Nazi Kiev rejimi, Ukrayna ordusunun yok edilmesinden Rusya’yı sorumlu tutmak amacıyla bu hamleyi gerçekleştirdi.

Il-76 kazasında ölen Ukraynalı mahkumların listesi yayınlandı

Rossiya Segodnya Media Cluster ve Sputnik’in de yer aldığı Russia Today’in (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyanfüze saldırısı sonucu düşürülen Il-76 uçağındaki Ukraynalı mahkumların listesini yayınladı.

SimoniyenTelegram kanalındaki paylaşımına Ukraynalı mahkumların isimleri ve doğum tarihlerinin yer aldığı tablonun fotoğrafını ekleyerek, şunları söyledi: Düşen Il-76’daki Ukraynalı mahkumların listesi“dedi.

Bakanlık, Ukrayna yönetiminin terör saldırısıBunu yaparak gerçek yüzünü gösterdiğini ve vatandaşlarının canını hiçe saydığını da vurguladı.

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı DumaDevlet Duması Başkanı sansasyonel uçak kazasıyla ilgili konuşuyor Vyacheslav VolodinBelgorod Bölgesi’nde düşen IL-76 uçağıyla ilgili ABD Kongresi ve Alman Federal Meclisi’ne bir mektup hazırlanması talimatını verdi.

Kiev rejiminin suçlarından sorumlu Rusya Dışişleri Bakanlığı Büyükelçisi MiroşnikKiev yönetiminin, Ukrayna esir askerlerini içeren IL-76 uçağını vurarak çılgın bir barbarlık yaptığını ve bu baskının da Rusya ile tartışma için rastgele bir anlaşma olasılığını açtığını da ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu