Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi bu hafta neyi tartışacak?

ANKARA (İGFA) – Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, 30 Ocak Salı günü haftalık çalışmalarına başlayacak; Toplantıda, “Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşmiş Milletler Arasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Koordinasyon Ofisi İstanbul Bölge Ofisi Kurulmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanması Teklifi” başta olmak üzere bazı uluslararası anlaşmalara ilişkin mevzuat önerileri ele alınacak.

Ayrıca Genel Kurul, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) üye seçecek. TBMM Genel Kurulunca Anayasa ve Adalet Komisyonları Karma Komisyonu tarafından belirlenen adaylar Prof. Dr. Çetin Arslan, Prof. Dr. Bayram Keskin ve Prof. Dr. Ethem’in seçkin isimlerinden biri. Atay HSK üyesi seçilecek.

TBMM’nin resmi internet sitesinde yer alan habere göre, ilk oylamada üye tam sayısının üçte iki çoğunluğuyla; Bu oylamada seçimin sonuçlanamaması halinde ikinci oylamada üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu aranacak. İkinci oylamada üye seçilemediği takdirde en çok oyu alan iki aday arasından isim çekme işlemi yapılarak üye seçimi tamamlanacak.

KOMİSYON GÜNDEMİ

Bu arada Dışişleri Komitesi ile İnsan Haklarını İnceleme Kurulu Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komitesi de bu hafta toplanacak.

Dışişleri Kurulu, uluslararası anlaşmalara ilişkin 20 yasa teklifini değerlendirecek.

İnsan Hakları İnceleme Kurulu Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komitesi ayrıca Sincan, Diyarbakır, Mardin E Tipi ve Midyat M Tipi cezaevlerinin raporlarını da görüşecek.

Salı ve Çarşamba günleri Meclis’te kümeleri bulunan siyasi partilerin küme toplantıları yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu